Rezerwacja 24 367 65 00

Newsy

📽️ Filmoterapia z Sensem
14. Grudnia "Dzieciństwo"

 

 

 Zapraszamy na pokaz filmu DZIECIŃSTWO w ramach cyklu „Filmoterapia z Sensem

Po seansie odbędzie się dyskusja z udziałem gości

14. Grudnia (piątek)
18:15

O FILMIE:

DZIECIŃSTWO (Childhood), reż. Margreth Olin/Norwegia/2017/90 min

Dorastanie wymaga czasu. Zgodnie z pedagogiką waldorfską, dzieci rozwijają się poprzez swobodną twórczą zabawę. Proces wychowania i nauczania powinien uwzględniać ich indywidualne cechy, zainteresowania i zamiłowania oraz unikać ocen na rzecz aktywnego wspierania we wszystkich sferach rozwoju. Film przedstawia jedno z norweskich przedszkoli w stylu waldorfskim o nazwie Aurora, w którym dzieci mogą być sobą. Obserwujemy idylliczne miejsce w lesie – świat wspólnoty dzieci, które uczą się same, bez konieczności dotrzymywania kroku programowi nauki i wszelkim nakazom. Przez rok śledzimy z ich perspektywy zmianę pór roku, kłótnie i przyjaźnie, relacje z nauczycielami, a także niezliczone niuanse ich codziennego życia, jakie pojawiają się na styku świata w przedszkolu i poza nim.

Dzieci wymyślają pełne fantazji zabawy, wykorzystując wszystko, co ma do zaoferowania las, oraz wchodzą w relacje z innymi i z otaczającą naturą. Dorośli pojawiają się w tym świecie marginalnie, a ich rola polega na dyskretnym towarzyszeniu, a nie przewodzeniu. Dzieciństwo jawi się tu jako czas uruchamiania wyobraźni, gier i poczucia bezpieczeństwa. Ten pozbawiony komentarza, obserwacyjny i afirmujący życie film prowokuje do zastanowienia się, czego tak naprawdę potrzebują dzieci i na czym powinna polegać ich wczesna edukacja i praca towarzyszących im wychowawców.



Bilety po 15 zł


 O PROJEKCIE:

Projekt „Filmoterapia z Sensem” ma już 3 lata! W 50 spotkaniach psychologicznych z filmem dokumentalnym wzięło udział ponad 4,5 tysiąca widzów w 4 miastach: Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Gdyni. Po tym ogromnym sukcesie ruszamy z  Filmoterapią w Płocku!
Do kina przychodzi się po emocje, ale również ze swoimi własnymi uczuciami - w jaki sposób połączyć te dwa światy? Podczas comiesięcznych spotkań będziemy mogli nie tylko zobaczyć dobre filmy, lecz także porozmawiać o kwestiach fundamentalnych dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie, takich jak miłość, pasja, samotność, zmiana. Polem dyskusji będą filmy z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, które jak w soczewce skupiają ludzkie życie. Po filmach wraz z zaproszonymi gośćmi (psychologiem, terapeutą) będziemy prowadzić dyskusyjny klub filmowy, czyli rozmawiać i konfrontować wspólne emocje oraz światopoglądy. Im większa różnorodność, tym cenniejsza filmoterapia. Celem cyklu jest pokazanie, w jaki sposób możemy wykorzystywać film jako narzędzie do pracy z własnymi emocjami. Po to, by lepiej poznawać siebie. Szczególnie, jeśli czujemy, że film nas poruszył: pozytywnie lub negatywnie. O Filmoterapii można przeczytać na: www.filmoterapia.pl. Podczas spotkań widzowie będą mieli okazję poznać, na czym polega filmoterapia i jakie narzędzia się w niej stosuje. A także wziąć udział w treningu filmoterapii, do którego narzędzia znajdują się na stronie Filmoterapia.pl w zakładce trening.

Organizator: Against Gravity, Milllennium Docs Against Gravity Film Festival, Akademia Dokumentalna

Partnerzy: Magazyn SENS, Filmoterapia.pl, Chillizet

W dyskusji wezmą udział:

Renata Iwaniak-Jońca - psycholog, socjolog, terapeuta dzieci i młodzieży. Absolwentka szkoleń dla profesjonalistów z obszaru Rodzicielstwa Bliskości u Agnieszki Stein. Współpracuje z przedszkolami i szkołami, wspierając nauczycieli w budowaniu relacji z dziećmi. Prowadząca warsztaty terapeutyczno-rozwojowe oraz terapię dla dzieci i młodzieży, konsultację i warsztaty dla rodziców. Propaguje zmianę modelu edukacji, by uwzględniał potrzeby uczniów i nauczycieli. Właścicielka Pracowni Psychologicznej w Płocku.
Arnika Bytner-Siwek - pedagog specjalny, terapeuta neurorozwojowy, doradca rodzinny, trener Familylab. Z zamiłowania pomagacz. Od wielu lat pracuje z dziećmi z nieprawidłowościami rozwojowymi i trudnościami w uczeniu się oraz ich rodzinami. Prowadzi warsztaty psychoedukacyjne i treningi umiejętności społecznych. Współtworzy innowacyjny programu wspierania inteligencji emocjonalnej u dzieci, który od pięciu lat jest realizowany w szkole Cogito w Płocku. Swoją pracę opiera o wartości humanistyczne (bliskie jest jej podejście Jespera Juula) oraz porozumienie bez przemocy i rodzicielstwo bliskości.  Jest entuzjastką nowatorskich nurtów w edukacji, które stawiają w centrum przede wszystkim jakość relacji między ludźmi którzy ją tworzą, z jednakowym szacunkiem traktując dziecko i dorosłego. Prywatnie - mama Hani i Janka, którzy każdego dnia przypominają jej, jak istotne jest patrzenie na świat oczami dziecka, życie tu i teraz, i czerpanie przyjemności z bycia razem.
Spotkanie poprowadzi Anna Dymek – absolwentka polonistyki i nowego filmoznawstwa. Współpracuje z Płockim Ośrodkiem Kultury i Sztuki w ramach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. Ceni kino, które pozostawia w widzu emocjonalny ślad i jest inspirujące intelektualnie.
x

Newsy

y

Polecamy również

Kobieta z...

Nowy film duetu Małgorzata Szumowska i Michał Englert, który swoją premierę światową miał na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Czuła opowieść o walce o siebie, ale też o...
dramat

Kung Fu Panda 4 - dubbing

Po trzech śmiertelnie niebezpiecznych przygodach, w których, dzięki swojej niezrównanej odwadze i szalonym umiejętnościom sztuk walki, pokonał światowej klasy złoczyńców, Po, Smoczy...
animowany/familijny/przygodowy

Latanie dla początkujących - napisy

„Dzikie historie” na Islandii? Zapnijcie pasy! „Latanie dla początkujących” to szalona komedia, która razem z grupą ‘nieulękłych lotników’ zabiera nas w...
komedia

Omen: Początek - napisy

Młoda Amerykanka zostaje wysłana do Rzymu, by rozpocząć życie w służbie Kościoła. Na swojej drodze napotyka mroczne siły, przez które zaczyna kwestionować swoją wiarę i odkrywa...
horror

Baner