Rezerwacja 81 886 33 88

Newsy

"WIECZÓR KINOMANIAKA" - Seans w każdy czwartek o godzinie 20:15

  

WIECZÓR KINOMANIAKA to stały cykl filmowy emitowany w każdy czwartek o godzinie 20:15. Filmy pojawiające się w cyklu wyświetlane są jednorazowo. Cena biletu to 14 zł od osoby.

 
26 MARCA - "DWÓCH PAPIEŻY" reż. Fernando Meirelles; Dramat/Religijny, 125 min. 
 
2 KWIETNIA - "MAŁE KOBIETKI" reż. Greta Gerwig; Melodramat, 134 min.
 

DWÓCH PAPIEŻY
 
 
 
Film stanowi fikcyjną, choć inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami i czerpiącą z dorobku teologicznego obu bohaterów, opowieść o zmieniających się na przestrzeni lat relacjach kardynałów Josepha Ratzingera (papieża Benedykta XVI) i Jorge Bergoglio (papieża Franciszka).
 
Główna oś fabuły ukazuje kilka spotkań obu głównych bohaterów, począwszy od konklawe w 2005 roku, podczas którego kard. Ratzinger został wybrany papieżem, aż do 2014 roku, gdy emerytowanego już wówczas Benedykta XVI odwiedza jego następca, papież Franciszek (dawniej kardynał Bergoglio), aby obejrzeć wspólnie finałowy mecz mistrzostw świata w piłce nożnej między Argentyną i Niemcami, czyli krajami ich pochodzenia. Początkowo ich relacje są niezwykle chłodne, co wynika z fundamentalnych różnic zarówno teologicznych, jak i w sposobie bycia obu hierarchów. Z czasem zaczynają coraz bardziej się rozumieć i wzajemnie doceniać, co prowadzi do tego, iż Bergoglio staje się preferowanym następcą dla noszącego się z zamiarem abdykacji papieża Benedykta.
 

 MAŁE KOBIETKI
 
 
Scenarzystka i reżyserka Greta Gerwig („Lady Bird”) podeszła do tematu kultowej powieści „Małe kobietki”, bazując na książce oraz rysunkach Louisy May Alcott; przygląda się alter ego autorki – Jo March, sięgając do fikcyjnego życia, które ta prowadzi w wyobraźni.

Spojrzenie Gerwig na ukochaną przez publiczność historię czterech sióstr March, zdeterminowanych, by żyć po swojemu, jest zarówno ponadczasowe, jak i silnie osadzone w rzeczywistości. W rolach Jo, Meg, Amy i Beth zobaczymy Saoirse Ronan, Emmę Watson, Florence Pugh oraz Elizę Scanlen. W filmie występują także: Timothee Chalamet w roli sąsiada sióstr March – Lauriego oraz Laura Dern jako Marmee i Meryl Streep jako ciotka March.
 

 
 
ZAPRASZAMY