Rezerwacja 22 839 23 65

14. Warszawski Przegląd Filmów Górskich

14. Warszawski Przegląd Filmów Górskich
o

14. Warszawski Przegląd Filmów Górskich

c

Opis filmu

W tym roku rusza kolejna ważna polska wyprawa zimowa na K2. Dlatego też ekspedycja ta będzie szczególnie zaakcentowana w naszym programie. Zaplanowano spotkanie z kierownikiem Krzysztofem Wielickim oraz z Januszem Gołąbem – kierownikiem sportowym. W spotkaniu weźmie też udział Leszek Cichy, uczestnik poprzedniej wyprawy zimowej na K2 w sezonie 1987/88. Jako wprowadzenie wyświetlony zostanie nowy film Darka Załuskiego, poświęcony wspomnianej historycznej wyprawie, bazujący na archiwalnych, nie publikowanych dotąd materiałach filmowych. Istotnym uzupełnieniem będzie prezentacja uczestnika tej wyprawy – Pawła Kubalskiego.

W ramach tegorocznej edycji naszej imprezy mamy zaszczyt gościć wspinaczy zaliczanych są do ścisłej światowej czołówki. Swoimi doświadczeniami z ekstremalnych wspinaczek podzieli się jeden z najlepszych wspinaczy wielkościanowych – Marcin Tomaszewski. Natomiast Marcin Dzieński, aktualny mistrz świata we wspinaczce na czas, opowie o swojej drodze do mistrzostwa.
      
Znaczącym punktem repertuaru filmowego będzie pełnometrażowy obraz Bonington Mountaineer, którego bohaterem jest legenda brytyjskiego wspinania i zarazem kierownik wielu historycznych wypraw himalajskich. Tradycyjnie już w naszym repertuarze zagości cykl amerykańskich filmów o mistrzach wspinaczki skalnej Reel Rock Tour 12. W jednej z odsłon będziemy mogli podziwiać Chrisa Sharmę, uprawiającego spektakularną, a jednocześnie nadzwyczaj niebezpieczną wspinaczkę w stylu deep water soloing na nadmorskich klifach. Osoby, które pamiętają film pod tytułem Valley Uprising, zapewne chętnie obejrzą humorystyczny, pełnometrażowy Dirtbag: The Legend of Fred Beckey o legendarnym amerykańskim wspinaczu, autorze setek nowych dróg, słynącym z alternatywnego stylu życia. Obraz ten został uznany za najlepszy film górski na tegorocznych festiwalach w Banff i Kendal. Mamy też coś dla miłośników wesołej ekipy Belgów, znanych choćby z filmu Dodo’s Delight. Tym razem swoje talenty wspinaczkowe i muzyczne zaprezentują w filmie Coconut Connection. Dla widowni szczególnie związanej ze wspinaczką skałkową i panelową polecamy natomiast ujmujący szczerością film Wojtka Kozakiewicza Mama o jednej z najlepszych wspinających się kobiet młodego pokolenia - Kindze Ociepce-Grzegulskiej. Do kategorii biograficznej zaliczyć można nagrodzony na festiwalu w Lądku Zdroju Piotr Malinowski 33 zgłoś się… o znanym zakopiańskim himalaiście  i ratowniku górskim.

W naszym repertuarze nie zabraknie filmów przyrodniczych i etnograficznych, związanych z tematyką górską. Do pierwszej kategorii należy francuski Narysuj mi kozicę, z kapitalnymi kadrami z życia zwierząt zamieszkujących alpejski park narodowy Vanoise, do drugiej – The Last Honey Hunter, o ginącym, a jednocześnie fascynującym zwyczaju zbierania miodu z pszczelich gniazd, uwitych na urwistych zboczach górskich.

Powróćmy do spotkań na żywo, które w tym roku są niezwykle istotnym punktem repertuaru. Tym razem chcemy zaprezentować kilka pokazów wykraczających poza świat wyczynowego alpinizmu powierzchniowego, takich jak niezwykła prezentacja Kasi Biernackiej o eksploracji meksykańskich jaskiń. Opowieść wzbogacona zostanie inspirującymi zdjęciami podziemnego świata, pełnego niesamowitych form geologicznych oraz trzymającą w napięciu akcją grotołazów, realizujących ekstremalny projekt. Kolejnymi punktami programu będą spotkania z osobami, które po górach chodzą nie dla wyczynu, ale dla własnej satysfakcji. Bogusław Hynek w trakcie 33-dniowej wyprawy przeszedł w tym roku całe pasmo Pirenejów, a ponieważ z wykształcenia jest filmowcem, nakręcił przy okazji bardzo osobisty w wymowie film. Łukasz Kocewiak opowie natomiast o kilku samotnych lub organizowanych w małym gronie wyprawach na szczyty dostępne dla ambitnego turysty-górołaza, takie jak Aconcagua, Denali czy Pik Lenina, udzielając przy tym wielu cennych, praktycznych porad. Dla miłośników spektakularnych widoków górskich szczególnie polecamy pokaz Mateusza Waligóry, autora lubianej i nagradzanej książki TREK, o najpiękniejszych trekkingach świata. Mamy też dwa ważne akcenty dla fanów biegów, nie tylko górskich. Robert Celiński wprowadzi nas w specyfikę najwyższego maratonu rozgrywanego u stóp Mount Everestu. Zobaczymy również niedawno wprowadzony do kin pełnometrażowy film Biegacze o trzech osobach, które przełamując własne bariery, startują w ultramaratonie na 240 kilometrów. Ciekawe studium trzech zupełnie odmiennych osobowości, dążących do podobnego celu.
 
Całą imprezę zakończymy spotkaniem z Anną Kamińską - autorką bestsellerowej książki Wanda, o fascynującym i pełnym meandrów życiu Wandy Rutkiewicz. Jednocześnie będzie okazja poznać niektóre z postaci, które podzieliły się w tej książce swoimi wspomnieniami. Ten wyjątkowy wieczór autorski poprowadzi Leszek Cichy.

Zapraszamy wszystkich miłośników gór i wspinaczki do kina Wisła. Tradycyjnie w holu kina będzie funkcjonowało stoisko z literaturą górską, będzie też możliwość zdobycia autografów gości naszego Przeglądu, będących jednocześnie autorami książek.
 
PROGRAM

8 XII 2017 (piątek)


Godz. 18.15
Piotr Malinowski 33 zgłoś się…, reż. Robert Żurakowski i Bartosz Szwast, Polska 2017, 55’
Biegacze, reż. Łukasz Borowski, Polska 2017, 75’

Godz. 20.30
Mama, reż. Wojtek Kozakiewicz, Polska 2017, 45’
Reel Rock 12,  USA 2017, 90’
Break on Through
Above the Sea
Safety Third
Stumped
 
9 XII 2017  (sobota)

Godz. 12.00
Narysuj mi kozicę, reż. Veronique, Anne, Erik Lapied, Francja 2017, 70’
The Last Honey Hunter, reż. Ben Knight, Nepal 2017,  36‘

Godz. 14.00
Dirtbag: The Legend of Fred Beckey, reż. Dave O’Leske, USA 2017, 95’

Godz. 16.00
Coconut Connection reż. Sean Villanueva O’Driscoll, Belgia 2017, 38’
Marcin Tomaszewski - wspomnienia Polaka ze światowej sceny górskiej zawarte w autobiografii #YETI 40
 
Godz. 18.30
Bonington Mountaineer,  reż. Brian Hall, Keith Partridge, Wielka Brytania 2017, 80’

Godz. 20.15
Zimowa wyprawa na K2 1987/88, reż. Darek Załuski, Polska 2017, 50’
Obecna wyprawa zimowa na K2 – prezentacja Krzysztof Wielicki i Janusz Gołąb
 
10 XII 2017  (niedziela)

Godz. 14.00
HRP-Pireneje. Przekraczając własne granice, reż. Bogusław Hynek, Polska 2017, 30’
Bogusław Hynek – prezentacja: przejście grani Pirenejów
Łukasz Kocewiak – prezentacja: Przez góry i kontynenty. Spotkanie z autorem książki "Aconcagua. W cieniu Śnieżnego Strażnika".
 
Godz. 16.15
Mateusz Waligóra – prezentacja: „Komu w drogę, temu TREK”

Godz. 18.00
Marcin Dzieński prezentacja „Droga na szczyt”
Kasia Biernacka – prezentacja: „Eksploracja jaskiń w dżungli Meksyku”

Godz. 20.00
Paweł Kubalski –  prezentacja o zimowej wyprawie na K2 – 1987/88
Spotkanie z Anną Kamińską – autorką książki „Wanda” o Wandzie Rutkiewicz, prowadzenie Leszek Cichy

a

Seansey

Polecamy również

53 wojny

Anka i Witek są zakochanym w sobie małżeństwem. On jest korespondentem wojennym, który większość dni w roku spędza na wojnie. Ona nieustannie czeka, aż mąż wróci do domu. Anka stara się...
dramat

Jak pies z kotem

Najnowszy film Janusza Kondratiuka, autora niezapomnianych „Dziewczyn do wzięcia”, to słodko-gorzki obraz relacji rodzinnych, dla którego inspiracją jest prawdziwa historia. Pełna...

Hotel Transylwania 3

Bohaterowie upiornie zabawnej komedii powracają! Tym razem Paka Draka wybierze się na ekskluzywne wakacje. Będą podróżować luksusowym potwornym statkiem. W końcu od codziennej pracy w Hotelu...
animowany/familijny/komedia

Zwyczajna przysługa

Komedia kryminalna o perfekcyjnej pani domu z sielskiego przedmieścia, która próbuje rozwikłać zagadkę zaginięcia swej najlepszej przyjaciółki. Najnowszy film twórcy takich komediowych...
komedia/kryminalny/thriller