Rezerwacja 22 839 23 65

16. WPFG: Free Solo

100 minut
16. WPFG: Free Solo
o

16. WPFG: Free Solo

Reżyseria
Jimmy Chin i Elizabeth Chai Vasarhelyi
Kraj produkcji:
USA
Rok produkcji:
2018
Czas trwania:
100 minut
c

Opis filmu

Alex Honnold jako pierwszy człowiek na świecie podejmuje próbę samotnej wspinaczki, bez żadnych zabezpieczeń ścianą El Capitan w Parku Narodowym Yosemite. Widowiskowy, trzymający w napięciu dokument o przygotowaniach i samym zdobywaniu ściany El Capitan. Film otrzymał nagrodę BAFTA oraz Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny.
Amerykanin Alex Honnold to niepozorny, trochę wycofany, zawsze uśmiechnięty facet i... legenda w świecie sportów ekstremalnych. Często wspina się klasycznie, najbardziej ryzykowną techniką free solo (w Polsce zwaną żywcowaniem) bez asekuracji (liny, uprzęży itd.), zdany tylko na siebie. Cały sprzęt to buty do wspinaczki i woreczek z magnezją. Free solo wymaga niezwykłej wytrzymałości, sprawności, finezji i skupienia. Nie można się pomylić, bo jeden fałszywy ruch lub chwila wahania oznaczają zazwyczaj śmierć. El Capitan (El Cap), granitowa ściana monolitu w Parku „Yosemite” (Kalifornia), to najsłynniejsza amerykańska ściana wspinaczkowa. Wytyczono na niej ok. 70 dróg, a wspinacze prześcigają się w pokonywaniu ich na czas. Najbardziej wymagający jest Freerider, prawie kilometr pionowej drogi przez system skalnych rys, przerys i kominów. Dookoła płyty gładkie i śliskie jak ze szkła, minimalne wgłębienia, na których można podciągnąć się na dłoni albo na chwilę postawić palce stopy. A tam, gdzie nie ma praktycznie żadnego oparcia, trzeba się trzymać połową... kciuka. Ta trasa testuje umiejętności wspinacza. Właśnie tę drogę wybrał Alex Honnold.
Film jest jednocześnie majstersztykiem realizatorskim. Przy rejestrowaniu przejścia pracowało czterech operatorów, zastosowano też wiele nowatorskich rozwiązań – na przykład mikrofon rejestrujący oddech i reakcję wspinacza ukryto w woreczku na magnezję. Efekt jest spektakularny: finałowa wspinaczka przyprawia o zawrót głowy.

a

Seansey

Polecamy również

Nieobliczalny - napisy

Russell Crowe, zdobywca OSCARA za rolę w słynnym „Gladiatorze”, tym razem w roli człowieka, którego nie chcielibyście spotkać na ulicy.  Scenariusz współtwórcy takich...
thriller

Pettson i Findus - wielka wyprowadzka - dubbing

Mały kot Findus zaczyna dorastać i wszystko się zmienia. Początkowo chce tylko większego łóżka, ale wkrótce potem wpada na pomysł wyprowadzki od swojego opiekuna Pettsona! Kiedy pewnego...