Rezerwacja 25 640 77 66

Filmowe rekolekcje: Święty

kryminalny 105 minut
Filmowe rekolekcje: Święty
Filmowe rekolekcje: Święty
Filmowe rekolekcje: Święty
Filmowe rekolekcje: Święty
Filmowe rekolekcje: Święty
Filmowe rekolekcje: Święty
o

Filmowe rekolekcje: Święty

Reżyseria
Sebastian Buttny
Scenariusz:
Sebastian Buttny
Gatunek:
kryminalny
Kraj produkcji:
Polska, Węgry
Rok produkcji:
2023
Czas trwania:
105 minut
Obsada:

Mateusz Kościukiewicz, Lena Góra, Michał Włodarczyk, Leszek Lichota, Dobromir Dymecki
c

Opis filmu

Akcja filmu dzieje się wiosną 1986 roku . Andrzej Baran, porucznik Milicji Obywatelskiej, zostaje przydzielony do najtrudniejszej sprawy, z jaką do tej pory musiał się zmierzyć w swojej karierze. Czy komuś zależy, aby nie udało się rozwiązać zagadk i, a może okoliczności s ą wyjątkowo trudne...

Święty to więcej niż kryminał, chociaż posiada wszystkie cechy tego gatunku. To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami z 1986 roku historia śledztwa w sprawie najbardziej medialnej kradzieży końca PRL-u.

20 marca ukradziono z Katedry Gnieźnieńskiej symbol kultu - wykutą w srebrze figurę Świętego Wojciecha z barokowego relikwiarza. Porucznik milicji, któremu powierzono te sprawę nawiązuje współpracę z duchownymi gospodarzami Katedry.

Obu stronom zależy na odzyskaniu rzeźby, ale współpraca jest trudna, bo stosunki Kościoła i Państwa nigdy dotąd nie były tak napięte. Kradzieży dokonano niecałe dwa lata po śmierci księdza Jerzego Popiełuszki... W trakcie śledztwa rozgrywają są trzy równoważne wątki.

Święty nie jest filmem o szlachetnych księżach i prymitywnych milicjantach, nie jest też filmem o dzielnych milicjantach i wystraszonych księżach. To subiektywny obraz przebiegu pewnego sensacyjnego wydarzenia z przeszłości, z pewną dozą poczucia humor i lekkością kina zza oceanu.

Akcja rozgrywa się wiosną 1986 roku. Tamta Polska to symboliczny obraz wielkiego, opuszczonego placu budowy pogrążonego w chaosie. Czy tak wiele zmieniło się od tamtego czasu? Współczesny widz przekona się, że cały czas żyjemy w tym samym kraju, w którym, choć istnieją wielkie podziały, to jeszcze więcej nas łączy.

Zbieżność między przebiegiem włamania oraz śledztwa a obrazami z legend odlanymi w XII wieku na Drzwiach Gnieźnieńskich to zadziwiające zjawisko. Ten historyczny fakt po raz pierwszy odkryty zostaje w scenariuszu filmu ”Święty”.

Z tej perspektywy nie spojrzeli na tamte wydarzenia milicjanci prowadzący śledztwo, ludzie Kościoła, a tym bardziej historycy. To rodzaj „archeologicznego" odkrycia, którego miejscem ekspozycji może być jedynie sala kinowa.

a

Seanse



y

Polecamy również

Bulion i inne namiętności - napisy

Czy namiętność może mieć smak? Wietnamsko-francuski reżyser Tran Anh Hung („Rykszarz", „Zapach zielonej papai") udowadnia, że zdecydowanie tak! „Bulion i inne...
dramat

It Ends With Us - napisy

IT ENDS WITH US, pierwsza powieść Colleen Hoover zaadaptowana na duży ekran, opowiada fascynującą historię Lily Bloom (Blake Lively), kobiety, która przezwycięża traumatyczne dzieciństwo,...
melodramat

Obcy: Romulus - napisy

Szanowni Państwo, w filmie Obcy: Romulus znajduje się kilka scen z dynamicznymi efektami świetlnymi, które mogą powodować dyskomfort u widzów wrażliwych na światło i wpływać na osoby z...
horror/science-fiction