Skąd dokąd
Skąd dokąd
Opis filmu
Intymny. Wstrząsający. Szczery. Jedna podróż, wiele historii. Czy krowy potrafią płakać? Co to znaczy „martwić się”? Zapomniane żelazko, marzenia o Paryżu i inne opowieści z Ukrainy. Wśród wielu filmowych obrazów wojny, które powstały i dopiero powstaną, SKĄD DOKĄD to po prostu kolektywny obraz 'human stories', bez zbędnych efektów, czy dodatkowej narracji. I co najważniejsze, wybrzmiewa z nich nadzieja. — „Warto zobaczyć tę podróż z nieznajomymi, którzy na końcu drogi stają się sobie i autorowi filmu przyjaciółmi.” Onet
Początek inwazji Rosji na Ukrainę. Ludzie zawieszeni w czasie i przestrzeni, w obliczu niepewnego tu i teraz, decydują się na porzucenie tego, co mają najcenniejsze i wsiadają bez zastanowienia do zakurzonego vana na obcych rejestracjach. Samochód przemierza tysiące kilometrów, pełniąc rozmaite funkcje: poczekalni, szpitala, schronu, a przede wszystkim przestrzeni do zwierzeń i wyznań, którymi w sposób naturalny zaczynają dzielić się współtowarzysze podróży z przypadku.
W języku ukraińskim „skąd” (звідки / zvidky) i „dokąd” (куди / kudy), to też rutynowe pytania zadawane podczas próby przebicia się przez liczne punkty kontrolne, rozmieszczone na terenie Ukrainy.
Jak do tej pory SKĄD DOKĄD to najbardziej nagradzany i podróżujący po świecie polski film dokumentalny tego roku! Był prezentowany już na blisko 50 festiwalach, zdobywając szereg nagród, m.in.: *Główna nagroda w Konkursie Polskim oraz Nagroda Stowarzyszenia Kin Studyjnych na Millennium Docs Against Gravity.
*Główna Nagroda Jury na Sheffield DocFest, uprawniającą do zgłoszenia filmu do nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej - film jest na oficjalnej, tzw. longliście, filmów w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny, z szansą na nominację do Oscara.
*Główne nagrody na takich festiwalach jak Odesa International Film Festival, Zurich Film Festival, Filmfest Hamburg, Chicago International Film Festival, ZINEBI Film Festival Bilbao.
*Nagroda Publiczności i nagroda „Cierpliwe oko” im. Kazimierza Karabasza na Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu w Łodzi.
*Glówna nagroda dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego na Festiwalu Filmowym Opolskie Lamy.
*Nagroda Publiczności i główna nagroda dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego na Festiwalu Filmowym Ukraina.