Newsy
Premiera książki Uli Ryciak 'Rozbici. Nireńska i Karski' 15.04. Rozmowę z autorką poprowadzi Marta Perchuć-Burzyńska (TOK FM)
Zapraszamy na premierę książki Uli Ryciak „Rozbici. Nireńska i Karski”. Rozmowę z autorką poprowadzi Marta Perchuć-Burzyńska (TOK FM).
15 kwietnia (wtorek), godz. 18.00, Kino Atlantic (sala A), ul. Chmielna 33, Warszawa.
Wstęp wolny.
O KSIĄŻCE:
„Rozbici. Nireńska i Karski” to poruszająca opowieść o wyboistej żydowsko-polskiej miłości naznaczonej wojennymi przeżyciami.
Londyn, lata 30. XX wieku. Spotykają się przelotnie, zatrzymują ślady spojrzeń. Zanim połączy ich uczucie, rozdzieli ich wojna. Ona – Żydówka z Warszawy, z determinacją szuka wolności i prawa do ekspresji na scenie. On – katolik z biednej łódzkiej rodziny, świetnie zapowiadający się dyplomata.
Po latach odnajdą się w Ameryce. Jan Karski przybędzie tam jako emisariusz polskiego rządu, by dać świadectwo dokonującej się w Europie Zagłady Żydów. Otrzyma za to tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata i będzie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Pola Nireńska, która straci znaczną część rodziny w Holokauście, wyjedzie za ocean, by tańczyć. Po trzech dekadach zacznie święcić triumfy jako choreografka.
Zbliży ich nie to, co wspólnie pamiętają, lecz to, o czym próbują zapomnieć.
Ula Ryciak mierzy się z tajemnicą uwikłanego w przeszłość związku, w którym osobiste splata się z politycznym, a rozdarci poczuciem winy partnerzy wciąż od nowa reanimują łączące ich uczucie.
„Rozbici to historia o tym, że przeszłość nigdy nie odchodzi, staje się teraźniejszością i determinuje przyszłość. A ciało pamięta to, co umysł wolał zapomnieć”.
O AUTORCE:
Pisarka i scenarzystka. Opublikowała kilkadziesiąt reportaży z pięciu kontynentów. Debiutowała książką Clitoris erectus o samotnej podróży przez Amerykę Łacińską. Laureatka Nagrody Literackiej Gryfia, autorka między innymi bestsellerowej opowieści o Agnieszce Osieckiej „Potargana w miłości”, Kalinie Jędrusik „Niemoralna. Kalina”, a także biografii „Nela i Artur. Koncert intymny Rubinsteinów” oraz „Światłoczuła. Kadry z życia Zofii Chomętowskiej”.