Przybliżenia: okiem psychoanalizy – Kolacja pożegnalna + dyskusja
Letzter Abend
Przybliżenia: okiem psychoanalizy – Kolacja pożegnalna + dyskusja
- Reżyseria
- Lukas Nathrath
- Scenariusz:
- Sebastian Jakob Doppelbauer, Lukas Nathrath
- Gatunek:
- czarna komedia
- Kraj produkcji:
- Niemcy
- Rok produkcji:
- 2023
- Czas trwania:
- 90 minut
- Obsada:
Sebastian Jakob Doppelbauer, Pauline Werner, Susanne Dorothea Schneider, Nikolai Gemel, Isabelle von Stauffenberg, Valentin Richter
Opis filmu
24 maja a o godz. 20:00 Kino Wisła pod patronatem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej zaprasza na nowy cykl filmowy zatytułowany: „Przybliżenia- okiem psychoanalizy”.
Béla Balázs mówi, że: „za pomocą zbliżeń film pokazał ukryte sprężyny życia”. Chcielibyśmy na kanwie twórczości filmowej wspólnie snując myśli, wplatać różne perspektywy i punkty widzenia. Angielski psychoanalityk Wilfred Bion w swojej pracy korzystał z metafory patrzenia przez okular mikroskopu, zmieniając przy tym ustawienia ogniskowej, a tym samym poprzez różne stopnie przybliżenia stwarzając możliwości głębszego widzenia i myślenia. Mamy nadzieję, że korzystając z tej funkcji przybliżenia, będziemy mogli spojrzeć na różne kwestie zarówno okiem psychoanalizy, jak również zaproszonych gości z różnych przestrzeni życia społecznego i artystycznego.
W ramach kolejnego spotkania z cyklu obejrzymy premierowy pokaz filmu niemieckiej produkcji, zatytułowany „Kolacja pożegnalna”. Po filmie odbędzie się także dyskusja, którą poprowadzą:
Krzysztof Jusiński – psychoterapeuta psychoanalityczny, psychoterapeuta szkoleniowy, superwizor i współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej, gdzie w latach 2016-2018 pełnił funkcję Prezesa, członka Rady i obecnie Kierownika Psychoanalitycznej Szkoły Psychoterapii PTPP.
dr Mira Marcinów – filozofka, pisarka i psycholożka. Pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Współzałożycielka i kierowniczka (2019 - 2021) Ośrodka Myśli Psychoanalitycznej IFiS PAN. Autorka m.in. książek Historia polskiego szaleństwa (2017) oraz Bezmatek (2020), za którą otrzymała Paszport „Polityki". Pisze teksty dla teatru (Münchner Kammerspiele Theater, Teatr Studio, Teatr Dramatyczny czy Teatr Żydowski) i muzeów (Galeria Zachęta, Wirtualne Muzea Małopolski, Królikarnia).
---
Pandemia i związany z nią lockdown solidnie dały się we znaki Lisie i Clemensowi, głównym bohaterom komedii "Kolacja pożegnalna". Para zdecydowana jest zacząć nowy rozdział w swoim życiu, a pomóc ma w tym przeprowadzka z sennego Hanoweru do tętniącego życiem Berlina. Lisa jest ambitną lekarką, przed którą poważna zawodowa szansa, Clemens z kolei próbuje swoich sił jako piosenkarz i tekściarz. Oboje liczą, że wyjazd do niemieckiej stolicy okaże się przełomowy na każdej płaszczyźnie ich życia. Zanim jednak do tego dojdzie, para postanawia zorganizować pożegnalną kolację w swoim niemal pustym już mieszkaniu. Kiedy kolejni przyjaciele odwołują w ostatniej chwili wizytę, a w ich miejsce na imprezę trafiają nieproszeni goście, sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli.’