Rezerwacja 22 839 23 65

20.WPFG: O Annapurnie, Czerwińskiej i Wielickim

20.WPFG: O Annapurnie, Czerwińskiej i Wielickim
o

20.WPFG: O Annapurnie, Czerwińskiej i Wielickim

c

Opis filmu

Klub Sportowy Polskie Himalaje przedstawia filmy:
 
Annapurna –  nasycić pragnienia
Realizacja: Michał Walczewski / Polska / 2024 / 45’
 
W swym zamyśle autor zachęca do magicznej podróży wszystkich –  młodych, nieco starszych i seniorów, którzy chcą się nasycić bezcennymi wspomnieniami, poczuć magię Himalajów i spędzić wiele pięknych dni w najwyższych górach świata.

Anna –  imię żeńskie pochodzenia hebrajskiego, które tłumaczy się jako „pełna wdzięku, łaski", jest najpopularniejszym imieniem w Polsce. Ale według słów sanskryckich znaczy „pożywienie". Gdy dodamy drugie słowo „purna", czyli „wypełniona”, mamy Annapurnę –  Wypełnioną Pożywieniem. Tym imieniem nazywana jest też hinduistyczna bogini, jedno z wcieleń Parwati, towarzyszki Śiwy, czczonej za moc dostarczania pożywienia. Powszechnie zaś Annapurna to ogromny masyw górski w Himalajach długości 55 km. Główny wierzchołek o wysokości 8091 m otoczony jest ze wszystkich stron zasłaniającymi go szczytami siedmiotysięcznymi, których jest aż 13, oraz szesnastoma sześciotysięcznymi.

Ten wyjątkowy obszar, który jest domem hinduskich i buddyjskich bóstw oraz ich skarbcem, zwany  "Annapurna Sanctuary" wcale nie oznacza miejsca kultu, ale pochodzi od niezwykłej scenerii przypominającej amfiteatr. Do tego to magicznego amfiteatru na wysokości 4130 m n.p.m. –  słynnej bazy pod Annapurną, zmierzają każdego roku tysiące osób, nie bacząc na trudy podejścia. Trasa ma wprawdzie umiarkowany poziom trudności, ale trzeba pokonać... milion schodów. Step by step... Bo w górach życie smakuje lepiej, a górskie marzenia są po to, żeby je spełniać.
 
Na krawędzi życia – pamięci Anny Czerwińskiej
Realizacja: Maciej Bieliński, Janusz Kalinowski / Polska / 2024 / 40 min.
 
Była doktorem nauk farmaceutycznych, a mimo to porzuciła pracę w zawodzie, by wspinać się w górach, bo dzięki nim czuła się spełniona. Ale... do realizacji tej pasji potrzebne były duże pieniądze. I Anna Czerwińska sięgała po nie, balansując przez wiele lat na cienkiej linie. Jak cienkiej –  o tym opowiada w tym filmie. Pierwsza Polka, która wspięła się na najwyższe szczyty siedmiu kontynentów po Koronę Ziemi, nie potrafiła się odnaleźć poza górami.

"Góry to moja karma, siła, to przekraczanie kolejnych granic, to moje powołanie. Mam wielką wdzięczność do gór i do losu, że mnie tak lekko potraktowały, pogroziły jedynie palcem na ostrzeżenie. Owszem, pokancerowały, ale nie pozostawiły trwałych śladów. Te kontuzje dało się wyleczyć, ciężko pracowałam przy rehabilitacji. Przecież mój złamany kręgosłup mógł zakończyć się totalnym paraliżem, mogłabym tylko mrugać okiem, a wszystko dobrze się zakończyło. Po prostu mam szczęście do lawin, do szczelin, do gór..." –  mówiła w jednym z wywiadów, gdy w 2019 roku obchodziła pięćdziesięciolecie wspinania.

Anna Czerwińska przebyła długą drogę –  z chorowitej, wypieszczonej jedynaczki zmieniła się w prawdziwego człowieka gór. One były dla niej wszystkim. "A potem wracałam do Warszawy, na Marymont i to dreptanie po mieście: zakupy, płacenie rachunków, jakieś sprawy do załatwiania –  zajęcie monotonne i nużące. Pytam: to ma być prawdziwe życie, tu na dole? Przecież to przechowalnia, zsyłka...".

Jedna z najwybitniejszych, najaktywniejszych i najbardziej znanych polskich alpinistek i himalaistek zakończyła ziemską wędrówkę 31 stycznia 2023 roku. Spoczęła w Alei Zasłużonych na Powązkach Wojskowych.
 
Legendy Wspinania –  Krzysztof Wielicki dziś i ćwierć wieku temu
Realizacja: Adam Latusek i Jan Sokołowski / Polska / 2024 / 15 min.
 
Dokument stanowi filmowy zapis wspomnień wybitnego polskiego wspinacza, taternika, alpinisty i himalaisty Krzysztofa Wielickiego, a jednocześnie niepowtarzalny dorobek kultury wspinaczkowej naszego kraju. Wybijające z filmu emocje, subiektywna ocena, czy wreszcie refleksje bohatera filmu, to wartości, których nie znajdziemy w książkach, magazynach, ani też w encyklopedii. Dzięki temu dokumentowi zostaną z nami na zawsze.

Warto wspomnieć, że Krzysztof Wielicki został nagrodzony w tym roku odznaką Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej Złote Logo Polska za całokształt niezwykłego dorobku, a przez to kształtowanie pozytywnego wizerunku Polski i Polaków na świecie. Co ciekawe, w materiale zostały omówione miejsca, które stanowiły kolebkę wspinania dla naszego bohatera, takie jak Jura Krakowsko-Częstochowska, Sokoliki czy Szczeliniec.

a

Seanse

Kliknij w godzinę aby zarezerwować/kupić bilety
piątek, 29 listopada 18:30


y

Polecamy również

Przybliżenia: okiem psychoanalizy – Gladiator II + dyskusja

22 listopada o godz. 20:00 Kino Wisła pod patronatem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Przybliżenia- okiem...
dramat/historyczny

Rekolekcje filmowe: Złączyć się z Narodem + spotkanie z reżyserem filmu

Już 20 listopada (środa) o 18:00 zapraszamy na rekolekcje filmowe do filmu „Złączyć się z Narodem”. Prelekcję przed seansem poprowadzi ksiądz Marek Kotyński, a po filmie...
dokument

Wybraniec - napisy

Kochający zwycięstwa, władzę i wielkie pieniądze, wpływowy adwokat Roy Cohn (Jeremy Strong) trzęsie światem nowojorskich elit. Pewnego dnia spotyka młodego biznesmena Donalda Trumpa...
biograficzny/dramat