Newsy
Obchody 80. Rocznicy Powstania Warszawskiego | specjalne pokazy filmowe 1 i 2 sierpnia
Obchody 80. Rocznicy Powstania Warszawskiego
W KINIE WISŁA
POKAZY FILMOWE 1 I 2 SIERPNIA
Reżyseria: Andrzej Wajda
Gatunek: dramat/wojenny
Kraj produkcji: Polska
Rok produkcji: 1956
Serdecznie zapraszamy na pokaz specjalny filmu „Kanał” z okazji 80. Rocznicy Powstania Warszawskiego, który odbędzie się 1 sierpnia o godzinie 18:15.
KUP BILET
Kiedy w studiu w Łodzi budowano kanały potrzebne do realizacji kolejnego filmu Andrzeja Wajdy, nikt nie przypuszczał, że po latach zostanie on uznany za początek szkoły polskiej. Scenariusz napisał Jerzy Stefan Stawiński na podstawie własnego opowiadania opartego na osobistych wojennych przeżyciach. "Kanał" był pierwszym po wojnie obrazem powstania warszawskiego. Opowiada o tragicznej próbie przedostania się oddziału żołnierzy AK do walczącego Śródmieścia. W oblężonej Warszawie coraz trudniej swobodnie się poruszać, dlatego żołnierze decydują się zejść do kanałów. Zbliżającą się tragedię zapowiada muzyka, która towarzyszy postaciom w ich podziemnej wędrówce. Przejmujące dźwięki okaryny, w połączeniu z odgłosami strzelaniny i tupotu nóg, kreują w mrocznych, wypełnionych błotem tunelach niezwykły obraz piekła.
Reżyseria: Andrzej Wajda
Gatunek: dramat/wojenny
Kraj produkcji: Polska
Rok produkcji: 1992
Serdecznie zapraszamy na pokaz specjalny filmu „Pierścionek z orłem w koronie” z okazji 80. Rocznicy Powstania Warszawskiego, który odbędzie się 2 sierpnia o godzinie 16:30.
KUP BILET
Powstanie w Warszawie dobiega końca. Dwudziestoletni Marcin (Rafał Królikowski) przejmuje dowództwo oddziału z rąk majora Steinerta (Piotr Bajor). Rozkazuje swoim ocalałym żołnierzom zdjąć mundury i opuścić miasto z cywilami. Jest ranny. Jego dziewczynę Wisię (Agnieszka Wagner) zabierają ronowcy. Na chwilę przed tym, ukochana daje mu pierścionek z orłem w koronie, cenną pamiątkę ich miłości. Rannego Marcina wywozi w bezpieczne miejsce łączniczka Janina (Adrianna Biedrzyńska). Po dojściu do zdrowia Marcin odmawia Steinertowi przystąpienia do podziemnej organizacji "NIE". Sam chce poznać cele i zamiary nowych władz.
Film nawiązuje do stylu i problematyki polskiej szkoły filmowej oraz jej najwybitniejszego osiągnięcia, Popiołu i diamentu. Jest ostatecznym rozrachunkiem reżysera z etosem Armii Krajowej.
Reżyseria: Leonard Buczkowski
Gatunek: dramat/wojenny/muzyczny
Kraj produkcji: Polska
Rok produkcji: 1946
Serdecznie zapraszamy na pokaz specjalny filmu „Zakazane piosenki” z okazji 80. Rocznicy Powstania Warszawskiego, który odbędzie się 2 sierpnia o godzinie 18:30.
Pierwszy polski powojenny film fabularny. Akcja filmu toczy się od września 1939 roku po wyzwoleniu Warszawy w styczniu 1945 roku. Narratorem jest muzyk Roman Tokarski, który grając na fortepianie, opowiada o swoich przeżyciach z czasów okupacji niemieckiej swojemu przyjacielowi. Roman organizował uliczną orkiestrę i wraz z siostrą Haliną był członkiem organizacji podziemnej, razem brali udział w akcjach dywersyjnych, walczyli w powstaniu warszawskim i w partyzantce. Prawdziwym bohaterem filmu są piosenki z czasów niemieckiej okupacji - patriotyczne i satyryczne, które jak pisała prasa, podnosiły ludność na duchu i pomagały przetrwać trudne chwile. W "Zakazanych piosenkach" ujrzymy największe gwiazdy polskiej sceny, dla których odgrywane historie były częścią ich własnej biografii.