Newsy
Przeżyj to w kinie! 20-lecie PISF: "IDA" (reż. P.Pawlikowski) | 28.04 godz. 20:00
PRZEŻYJ TO W KINIE!
20 LAT Z POLSKIM INSTYTUTEM SZTUKI FILMOWEJ
W tym roku Polski Instytut Sztuki Filmowej obchodzi swoje 20-lecie! Z tej okazji, we współpracy ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych, Polskim Stowarzyszeniem Kina Nowe oraz Stowarzyszeniem Kina Polskie, organizuje wyjątkową akcję pod hasłem „Przeżyj to w kinie. 20 lat z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej”. W ramach tego wydarzenia do kin w całej Polsce powrócą wyjątkowe filmy współfinansowane przez PISF, które podbiły serca widzów i polski box office.
To doskonała okazja, by przypomnieć sobie ulubione dzieła polskiej kinematografii ostatnich dwóch dekad na dużym ekranie.
„Pragniemy uczcić 20 lat działalności Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej przede wszystkim z widzami – właśnie w kinach, które kształtują poczucie wspólnoty. Szczególnie w czasach dynamicznych zmian w kulturze oglądania filmów, ważne jest, by doświadczać ich na dużym ekranie i wspierać polskie produkcje. Serdecznie zapraszam wszystkich do wspólnego świętowania. Chodźmy do kina na polskie filmy”
– zachęca Kamila Dorbach, Zastępca Dyrektora PISF.
HARMONOGRAM POKAZÓW:
28.04 | PONIEDZIAŁEK | GODZ. 20:00
"IDA"
Reżyseria: Paweł Pawlikowski
Gatunek: dramat
Rok produkcji: 2013
Lata 60. w Polsce. Anna jest nowicjuszką, sierotą wychowywaną w zakonie. Przed złożeniem ślubów matka przełożona stawia warunek: Anna musi odwiedzić swoją ciotkę Wandę, jedyną żyjącą krewną. Film z wielkim wyczuciem łączy intymną historię młodej kobiety z historycznym i społecznym tłem.
„Ida” podejmuje temat Holocaustu. To opowieści o nowicjuszce Annie, która przed złożeniem ślubów wieczystych odwiedza swoją ciotkę panią prokurator ? Wandę Gruz. To spotkanie staje się punktem zwrotnym w ich życiu. Anna dowiaduje się, że jest żydowskim dzieckiem, jej prawdziwe nazwisko to Ida Lebenstein. Obie wyruszają w podróż, która ma im pomóc odkryć prawdę na temat tragicznej historii ich rodziny oraz własnej tożsamości. Dla każdej z bohaterek ta podróż ma inny wymiar. Dla Anny/Idy jest próbą zrozumienia skrywanych pragnień, dla Wandy natomiast, ta retrospektywna wędrówka stanowi pretekst do podsumowania życiowych doświadczeń. Obie łączy żydowskie pochodzenie i dramatyczna historia rodzinna.
---